Режим роботи: 24/7

Головна

Ще кілька десятиліть тому небезпека технологій існувала тільки в фантастичних книгах і фільмах. Повсталі машини та вигадані техногенні катастрофи раз за разом лякали читачів та глядачів. Але події останнього часу змушують уже по-справжньому турбуватися. Багато вчених і винахідників почали всерйоз говорити про ті ж загрози, які раніше попереджала фантастика.

На першому місці серед занепокоєнь стоїть штучний інтелект. Нещодавно свої побоювання висловив найбагатший IT-підприємець сучасності Білл Гейтс: «Спершу машини будуть виконувати за нас роботу і не будуть дуже розумними. Через деякий час вони поумнішають, що може стати для нас проблемою. Я не розумію, чому багатьох це не хвилює». Гейтс не єдиний, хто вважає подібні технології небезпечними.

Нагадаємо, нещодавно з подібними поглядами виступили Ілон Маск, Стівен Гокінг та багато інших вчених і винахідників. Вони задають питання, на які поки немає відповідей. Як поява безпілотних автомобілів вплине на працівників громадського транспорту? Чи не призведе це до масових звільнень і кризи в майбутньому? Як розвиток штучного інтелекту позначиться на соціальному житті людей загалом?

Ще одним викликом є тотальне стеження. Вислів «Google знає про тебе все» вже не жарт. Широке поширення пристроїв з камерами і датчиками геолокації залишає людям дедалі менше простору для приватності. Навіть людські емоції вже не є таємницею для розумних технологій.

Про це попереджали багато IT-спеціалістів. Наприклад, відомий хакер і анархіст Джуліан Ассанж давно закликає суспільство більш відповідально ставитися до персональної інформації та не довіряти інтернету. Нещодавно аналогічну думку висловив Ерік Шмідт, голова ради директорів Google. Він вважає, що інтернет може стати інструментом шпигунства, і цього не можна допустити.

На третьому місці серед загроз – вразливість інтернету речей. Уже зараз існують електронні замки, які можна відкрити зі смартфона, та датчики, що дозволяють завести машину дистанційно. Багато експертів вважають такі системи небезпечними і вразливими до атак. Улітку 2014 року компанія HP провела масштабне дослідження, яке показало, що близько 70% усіх пристроїв, які можна підключити до інтернету, мають критичні вразливості. Їх можна порівняно легко зламати. Зокрема, це стосується смарт-замків, ламп, холодильників та інших пристроїв, що інтегруються в системи «розумного» дому.